Nordic Walking GoNordic.pl - Sprzęt do uprawiania NW

Jeżeli jakiś pomysł na pierwszy rzut oka nie wydaje się absurdalny, nic z niego nie będzie. (Albert Einstein)Sprzęt potrzebny do Nordic Walking

Nordic Walking charakteryzuje się tym, że do jego uprawiania nie potrzeba dużych nakładów finansowych. Jedynym niezbędnym wydatkiem są specjalne kije do Nordic Walking, które można już kupić w coraz większej ilości sklepów w Polsce. W tym artykule postaramy się doradzić jakie kije najlepiej wybrać i jak sie ubrać na spacer nordycki.

Kijki

Podstawą prawidłowego technicznie i bezpiecznego dla zdrowia uprawiania Nordic Walking jest dobór odpowiednich kijków. To właśnie dzięki nim podczas chodzenia wymuszamy pracę wszystkich mieśni, dlatego ich długość, ciężar i rodzaj uchwytów mają kluczowe znaczenie.

Długość kijków

Przy dobieraniu długości kijków do Nordic Walking należy zwrócić uwagę na wzrost, długość rąk i nóg oraz poziom zaawansowania zawodnika. Ogólnie przyjętym wzorem na długość kijków jest:
wzrost zawodnika * 0,68 = długość kijków
czyli na przykład dla osoby o wzroście 180cm (180cm * 0,68 = 122,4cm) powinno się wybrać kijki o długości 120cm lub 125cm.

Zawodowcy trzymając taki kijek pionowo, powinni mieć ramię ułożone pod kątem 90 stopni do przedramienia. W przypadku początkujących miłośników Nordic Walking kijek może być o 5cm któtszy przez co ten kąt będzie nieznacznie większy.

Cechy dobrych kijków

Ważnym elementem w kijkach do Nordic Walking jest pasek rękojeści. Podczas zakupów trzeba się upewnić, że pasek jest mocny i solidnie wykonany, ale zarazem miękki, tak by ręka w nim wygodnie leżała. Ponieważ kijki będą wykorzystywane latem i zimą, należy sprawdzić, czy pasek ma możliwość regulacji, żeby dało się włożyć do niego rękę w rękawiczce lub w razie potrzeby wyciągnąć go i wyprać w pralce.

Razem z kijkiem powinniśmy dostać wymienne końcówki pozwalające na poruszanie się po różnym terenie: piasek, śnieg czy asfalt.

Jednoczęściowe czy składane

Kije do Nordic Walking dzielą się na jednoczęściowe i te z regulacją długości. Każdy zawodnik musi rozpatrzyć wady i zalety obu rozwiązań przed zakupem. Przewagą kijków jednoczęściowych jest ich wytrzymałość i brak ryzyka złożenia podczas używania. Wykonuje się je zwykle z lepszych materiałów (np. włókno węglowe) lżejszych i bardziej wytrzymałych od aluminium stosowanego w kijkach regulowanych. Kijki regulowane sprawdzą się jednak jeśli będą wykorzystywane przez kilka osób róznego wzrostu albo przez dorastające dziecko. Można je też bez większego problemu schować do walizki i zabrać na urlop.

Ubranie

W kwestii ubioru, Nordic Walking charakteryzuje się pełną dowolnością. Ubranie ma być po prostu wygodne dla użytkownika i dostosowane do warunków pogodowych.

Większą uwagę należy poświęcić jedynie butom, które powinny mieć stabilną, miękką i nieślizgającą się podeszwę. Zaletą będzie też lekkość i nieprzemakalność, żeby móc z nich korzystać w każdą pogodę.


by JARLEY